Ermenice Renkler
10/05/2017
Ermenice Okuma Kampanyası
02/09/2017

İkinci efemera yazımız ile karşınızdayız. Bugün değerli bir takipçimiz aracılığıyla bize bir efemera ulaştı. Kendisi fotoğrafın hangi okula ait olduğunu merak ediyordu. Kumkapı’daki Bezciyan Ermeni Okulu olduğunu kendisine ilettik. İkinci bir efemera daha bize iletmişti . Yine Bezciyan Ermeni Okulu’na ait bir belgeydi. 7 Mayıs 1932 tarihli bu belgede “Başarılı bir öğrencinin durumu” tebrik mahiyetinde ailesi ile paylaşılmış ve öğrenci takdir ediliyordu.

Bezciyan Ermeni Okulu

Bezciyan Ermeni Okulu

Bezciyan Ermeni Okulu

bezciyan2

Ազն.Տիար Յովհաննես Բարսեղեան,

Ուրախ ենք հաղորթելու Ձեզ՜ թէ Ձեր դուստրը՝ Օր. Հայկուհի, Բ. շրջանի քննութեաց մէջ Առաջին հանդիսացած է իր 55 դաս ընկերներու մէջ:
Շնորհաւորելով Ձեր աղջկան այս յաջողութիւնը եւ մեր գնահատութիւնը յայտնելով նաեւ իր վարքին մասին,

Մնամ Յարգանօք,
Մ. Թաթարեան
7/5/1932

Kumkapı Bezciyan Ana(Baş) Okulu Müdürlüğü

Saygıdeğer Bay Hovhannes Parseğyan,

Size ilettiğimiz için mutluyuz ki kızınız Byn. Haygugi, 2. Dönem sınavları içinde 55 sınıf arkadaşı içerisinde Birinci olmuştur. Kızınızın bu başarısını tebrik ederiz, aynı zamanda okuldaki davranışlarını da takdir ederiz.

Saygılarımla,
M. Tataryan
7/5/1932

Dökümanı Yazan Okul Müdürü Misak Tataryan

Dökümanı Yazan Misak Tataryan

Öğretmenler Soldan Sağa : Armenak Mumcuyan, Z. Yergat, Anna Şahlamyan, Müdür Misak Tataryan, Aşkhen Cezveciyan, S. Gazaryan ve Emin Bey

1830 Bezciyan Okulu Tarihinden…

1826 Hoca Paşa yangını sırasında Kumkapı küle döndü. Ermeni Patrikhane’si, Tbradun da yandı. 1830 yılında Harutyun Amira Bezciyan’ın hayırseverliğiyle okul olarak yeniden inşa edilir.

Paros Yayıncılık tarafından 2017 yılında çok değerli ermenice bir kitap yayımlandı. “İstanbul Ermenileri Eğitim Hayatı ve Eğitim Kurumları” kitabının yazarı Kevork B.Hagopyan. Kitabın değerlendirmesini ilerleyen günlerde yapacağız. Kitabın bir kısmı kendisi de eğitim kurumlarımızda görev yapmış B.Hagopyan’ın arşivi ve çeşitli Ermeni Okul Salnamelerinin bir birleşimi niteliğinde.

Kitaptan Alıntı…

Kumkapı Bezciyan Ana Okulu yıkık dökük halinden kurtulmak için 1914’te onarım çalışmaları başladı fakat 1. Dünya Savaşı başladı, aydınların yakalanması, tehcir  ve Patrik Zaven’in Bağdad’a sürülmesi hemen üstüne geldi. Böylelikle okulun yenilenmesi istemeden ertelendi ve ancak 1925’te tamamlanabildi. Aşağıdaki fotoğrafta okulun yeni yapılan binasını ve 1926’da ilk öğrencilerinden bir grup görebilirsiniz. Bu öğrenciler anadan veya babadan yetim, taşradan toplanmış çocuklardı. Bu fotoğrafı bize öğretmen,müdür, yazar, Vahram Burmayan teslim etmişti. Burmayan’ın köklerine ne kadar bağlı olduğunu göstermek için, biz fotoğrafın üzerinde el yazısını saklamak istedik. İlerlemiş yaşına rağmen, elinin titremesini dikkate almadan, makaleler kaleme alıyordu ve sabah erken Kadıköy’den yola çıkarak Pera’ya gelerek “Marmara” gazetesine yazılarını teslim ediyordu.

Vahram Burmayan'ın El Yazısı ve 1926 Bezciyan Ermeni Okulu Öğrencileri

Vahram Burmayan’ın El Yazısı ve 1926 Bezciyan Ermeni Okulu Öğrencileri

Bezciyan Ermeni Okulu 1925-1930 Yılları Öğrenci Sayısı

1925-1926 döneminde toplam 187 Erkek, 199 Kız öğrenci gözükmekte. Kız öğrenci sayısının, erkek öğrenci sayısına göre  fazla olması dikkat çekici bir nokta. Ertesi iki eğitim-öğretim yılında okul mevcudiyet sayısı artarken 1928-1929 yıllarında öğrenci sayısında ciddi bir azalma gözüküyor. Yine bu konuda çalışan araştırmacılarımız bu konuyu ileride inceleyebilirler..

Bezciyan Ermeni Okulu Öğrenci Sayısı

Bezciyan Ermeni Okulu Öğrenci Sayısı

 

Diğer Efemera Yazılarımız :
Eskişehir Ermeni Katolik Kilisesi’ne Ait Belge 
Kumkapı Bezciyan Ermeni Okulu’na Ait Belge

Not: Sizlerde mail adresimize elinizdeki efemeraları gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir