Hagop Baronyan ve Yervant Odyan
30/05/2015
Nor Artar Gazetesi ve Ermenice Kelimeler
13/06/2015

Yervant Odyan ve Ermeni Harflerinin 1500. Yılı

Bugün sizlere Ermeni Matbaacılığının Başlangıcının 400. yılında ve Ermeni Harflerinin Keşfinin 1500. yılı için 1912’de Yervant Odyan tarafından kaleme alınmış makaleyi sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Kitapsız Arnavutlar ve Göksel Ermeni Harfleri

Dünkü Jamanak gazetesi içinde Ormanyan Sırpazan’ın “Azkabadum”undan alıntılanmış Ermeni alfabesinin keşfinin hikayesini okuyarak, biz Ermenilerin 1500 yıldır yazı ve edebiyata (kilise yazını da dahil) sahip olduğumuzu düşünerek göğsüm gururla kabardı. Oysa zavallı Arnavutlar bugüne kadar hala yazıları olmadığı için  “Kitapsız” (*) olarak adlandırılıyorlar.

Benim gururum, alfabemizin geleneksel bir alfabe olmadığını aklıma getirdiğimde daha da fazla arttı. Tersine Tanrı eli ile imzalanmış, neredeyse gökten gönderilmiş bir alfabedir. Ve ne kadar da zengin bir alfabe. Tanrım , 38 harf, oysa altı büyük devletlerin, her birinin tasarruflarının altında ancak 20-25 harfi var.

Kutlamaya hazırlandığımız (Ermeni) matbaacılığımızın 400. yılı ve (Ermeni) harflerimizin keşfinin 1500. yılı birleşik gösterileri, gerçekten görkemli ve övgüye layık bir gösteri olacak.

Zavallı Arnavutlar, onlar böyle bir şenliği “Kitapsız” oldukları için kutlayacak durumda değiller. Kutlayacağımız görkemli şenliğe daha fazla ışıltı vermek için ve aynı zamanda Arnavutların garipliğini daha belirgin hale getirmek için acaba o şenliğe Arnavutluk Eğitim Bakanı B. Gurakukoç’u davet etsek ve onurlu yurttaşlarına 1500 yıldır acılarımızı anlatmak ve şarkı söylemek için kullandığımız göksel harflerimizi hediye etsek, karşılığında bizim neyimiz yoksa ve göksel harflere sahip olmadan kendileri ne elde ettiler ise onlardan istesek daha iyi olmaz mıydı?

(*) (Ermenice makalede de Ermeni harfleriyle Türkçe okunuşu kitapsız olarak yazılmıştır)

Çeviren ve derleyen: Ardziv Makriküği (31.05.2015)

Yervant Odyan - Kitapsız Arnavutlar

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir