Kayıp Kitapların Peşinde
19/11/2014
Ermenice Süreli Yayınlar 1794-2000
24/11/2014

Ermeni Çalışmaları Yaz Okulu

18 Temmuz-8 Ağustos, 2015, Erivan, Ermenistan

ARMENIAN STUDIES

Akademik Ortaklık ve Destek için Ermeni Derneği (ARMACAD) tarafından düzenlenen ve 18 Temmuz-8 Ağustos 2015 tarihleri arasında Erivan’da gerçekleşecek olan İkinci Uluslararası Ermeni Dili ve Kültürü Yaz Okulu’nun başvurularını bildirmekten mutluluk duyarız.

21 gün sürecek olan bu yaz okulu, katılımcılarına yazılı ve sözlü modern Ermeni dilinde ustalaşmaya, çeşitli dönemlerde yazılmış Ermenice metinleri okuyup yorumlamaya ve Ermeni Edebiyatı, Tarihi ve Sanatı hakkında bilgilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar sunmaktadır. Akademik çalışma odaklı bu program dahilinde, katılımcılara Ermenistan ziyaretlerini unutulmaz kılacak olan kültürel geziler, toplantılar ve konferanslar eşlik edecektir.

Program açılışı, kalıntılarıyla ünlü olan Geğart Manastırı’nda (12. yy) gerçekleşecektir. Bu kalıntılar arasında bulunan en önemli parça ise çarmıhta gerilen İsa’yı yaralayan mızraktır. Açılışın ardından grup Garni’deki putperest tapınağa ve arından Erivan’a yol alacaktır. Ertesi gün ise Kutsal Ayin’e katılmak üzere Eçmiyazin ziyaret edilecektir. 20 Temmuz’da başlayacak olan dersleri konferanslar, rehber eşliğinde düzenlenecek olan geziler, seminerler ve çeşitli sunumlar takip edecektir. Her gün Ermeni dili üzerine iki ders yapılacak, ve ardından  antropoloji, kültür-sanat, dil-bilim, politika, Ermeni Edebiyatı ve Tarihi vs. gibi çeşitli konular üzerine bir veya iki seminer verilecektir.

Bu program, Doğu Ermenicesi dil bilgisini geliştirmek isteyen kişilerin yanı sıra Ermenistan’ı tanımak ve Ermeni Çalışmaları üzerine yoğunlaşmak isteyen, 18 yaşını doldurmuş öğrenciler için tasarlanmıştır. 15 günlük bir ders programına yayılmış olan 45 saatlik yoğunlaştırılmış Ermeni Dili dersleri gramer, okuma, konuşma ve yazma becerileri üzerinde duracaktır. Program dahilinde toplam 24 saatlik bir çalışma ise antropoloji, kültür-sanat, dil-bilim, Ermeni Edebiyatı ve Tarihi vs. gibi konular için ayrılan konferansları kapsamaktadır.

Bu yaz okulu boyunca Erivan’da yapılacak olan müze gezileri, kültürel faaliyetler ve akademik enstitü ziyaretlerinin yanı sıra, toplam 6 günden oluşan turlar gerçekleştirecektir. Bu turlar dahilinde Tatev Manastırı, Eçmiyazin, Garni Tapınağı, Sevan Gölü, İçevan, Dilican ve Dzağgatsor gezilecektir.

Derslerimiz en az orta seviyede Ermenice bilgisine sahip olan herkese açıktır. Ders programımız, Ermeni Çalışmaları ve benzeri alanlarda çalışmalar yapan Lisans, Yüksek Lisans, Doktora öğrencilerinin yanı sıra, doktora sonrası araştırmacıların ve akademisyenlerin faydalanabilmesi adına, katılımcıların ilgi alanları da göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Ermeni Dili derslerini verecek olan öğretim görevlilerinin ana dili Ermenicedir ve her biri Ermeniceyi yabancı dil olarak öğretmede deneyimlidir.

Bütün konuşmacılarımız alanlarında tanınmış araştırmacılar olup, konularının en ilgi çeken ve merak uyandıran yönlerini okulumuzda sunacaklardır.

Dr. Levon Abrahamian, Ermenistan Bilim Akademisi muhabir üyesi ve Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü Çağdaş Antropoloji Bölüm Başkanı’dır. Okulumuzda Ermeni ve Kafkas kimlikleri üzerine iki konuşma yapacaktır.

Yrd. Doç. Dr. Vahram Danielyan Yerevan Devlet Üniversitesi Modern Ermeni Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Yaz okulu boyunca Ermeni Edebiyatı derslerini verecektir.

Bay Merujan Karabetyan,  Ermeni matbaacılığının tarihi üzerine bir sunum yapacaktır.

Bay Richard Giragossian, Yerevan’daki Bölge İncelemeleri Merkezi (RSC)’nin kurucusu ve direktörüdür. Katılımcılara, Ermenistan Cumhuriyeti’nin siyasi ilişkilerini tanıtacaktır.

Bütün dersler ve konuşmalar Ermenice işlenecektir.

Bütün katılımcılar, yaz okulu başlamadan önce dersler ile ilgili bütün makale ve okuma materyallerini edineceklerdir.

– Katılımcılar, Ermeni Çalışmaları alanında özellikle ilgi duydukları bir konuyu (var ise) program yöneticilerine önceden bildirebilir. Bu durumda, ARMACAD o katılımcıya yaz okulu süresince konu ile ilgili görüşebileceği bir danışman atayabilir.

– Her katılımcı bir danışman rehberliğinde, ilgi duyduğu bir konu üzerine makale yazmaya teşvik edilecektir.

– Bu okul, Ermeni Çalışmaları alanındaki akademisyenler ile iletişim kurmak için iyi bir fırsat olacaktır.
Katılım ücreti 2450 USD’dir.

31 Aralık, 2014 tarihinden önce başvuranlar %10 indirim kazanırlar.

Son başvuru tarihi 31 Mart, 2015’tir.

Katılım ücreti aşağıdakileri kapsar:

Barınma, Ermenistan sınırları içerisindeki tüm ulaşım masrafları (varış tarihinde havaalanından, ve dönüş tarihinde havaalanına olan ulaşım masrafları dahil), bütün öğünler (kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği, kahve molaları), okuma ve yazma materyalleri, turlar.

Katılım ücreti aşağıdakileri kapsamaz:

Vize ücreti, Ermenistan’a gidiş-dönüş yol masrafları, eşlik eden aile bireylerinin veya arkadaşların masrafları

Katılımcılar kablosuz internet bağlantısı, tuvalet ve mutfak tesisi olan, çift kişilik, rahat odalarda misafir edilecektir.

Kayıt için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurarak, konu başlığı “Summer School” olacak şekilde armacad@gmail.com ve armacad@armacad.info adreslerinee-posta gönderiniz.

AD —————————————————–

SOYAD—————————————————

ADRES———————————————————–

TELEFON——————————————————-

E-POSTA —————————————————–

DOĞUM TARİHİ————————————————–

VATANDAŞI OLDUĞU ÜLKE——————————————————

İKAMET ETTİĞİ ÜLKE—————————————-

ÜYELİK(LER) ——————————————————

İLGİ ALANLARI——————————————————–

YABANCI DİL(LER)——————————————–———

BUGÜNE KADAR ALDIĞI ERMENİ DİLİ DERS SAATİ—————————

EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ HERHANGİ BİR DETAY———————————

Başvuru sahipleri 10 Mayıs 2015 tarihinden önce katılım ücretlerinin %50’sini transfer etmelidirler. Geriye kalan miktar ise Ermenistan’a varış tarihinde ödenmeli veya tercihe göre tekrar havale yolu ile okul başlamadan transfer edilmelidir.

Sorularınız için support@armacad.info adresinden veya +374-91-557978 numaralı telefondan Dr. Khachik Gevorgyan’a ulaşabilirsiniz.

www.facebook.com/Armenian.Studies
www.facebook.com/ARMACAD
www.facebook.com/groups/ARMACAD

http://armacad.blogspot.com/

2014 ARMACAD Ermeni Çalışmaları Yaz Okulu’nun Türkiye, İngiltere ve ABD’den olmak üzere toplam 4 katılımcısı vardı. Öğrencilerimizin paylaştıkları deneyimleri ve görüşleri aşağıda bulabilirsiniz.

ARMACAD Ermeni Çalışmaları Yaz Okulu’nun interdisipliner programı çerçevesinde çeşitli deneyimler kazandım. ARMACAD, katılımcılarına birbirinden farklı konular üzerine alanında tanınmış akademisyenler tarafından hazırlanan seminerler sunmakla birlikte, düzenlediği kültür gezileri ile hafızlarda unutulmaz anılar bıraktı. Bu programı özellikle Ermeni dilini, kültürünü ve tarihini sosyal bilimler alanında keşfetmek isteyen araştırmacılara öneriyorum. Biz 2014 katılımcıları ve okulun ilk öğrencileri olarak organizatörlerle ve birbirimizle uzun vadeli olacağına inandığım kuvvetli bir bağ kurduk. Zorlayıcı olmakla birlikte, bu deneyimin oldukça verimli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Monika Manişak, Getronagan 2010; Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2014; ODTU MSc. Medya ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Öğrencisi

ARMACAD Yaz Okulu benim için yararlı bir deneyim oldu. Program derslerle, gezilerle ve çeşitli aktivitelerle dolu olmakla birlikte, Ermenistan’ın geçmişi ve mevcut düzeni ile ilgili bilgiler edinmemi sağladı. Hafta içi her sabah katıldığımız Ermenice dersleri, Ermeni dilinin kökeni ile ilgili temel bilgiler verdi. Öğleden sonraki dersler ise Ermeni kültürü, dini, siyaseti ve toplumu gibi çeşitli konular üzerineydi. Ders çıkışı Erivan’ı müze gezileri ve şehir içinde yaptığımız yürüyüşler ile keşfetme fırsatımız oldu; ve elbette zengin yemek kültürünü de. Ayrıca hafta sonları da çeşitli aktivitelerimiz oldu: doğa harikaları ve manastır ziyaretleri, şehir içi kültürel aktiviteler ve çeşitli mutfaklardan tattığımız yemekler gibi. Yaz okulunu düzenleyen Khachik ve Gevorg bize her daim sıcak davrandılar; her konuda yardımcı oldular ve bu üç hafta boyunca bizi çok iyi ağırladılar. Bu programı iyi seviyede Ermenice bilgisine sahip olan ve bu bilgisini Ermenistan’da vakit geçirerek tamamen Ermenice olan kapsamlı bir ders programı ile geliştirmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Katılımcılar ayrıca kültür ve toplumun çeşitli yönlerini hem Ermenistan’da hem de uluslararası akademik çevrelerde tanınmış uzmanların perspektifinden öğrenme fırsatına sahip olacaklar. Bu yoğun ve iyi organize edilmiş program, Ermeni kültürü ve toplumu hakkında öğrenmek için gereken çabayı gösterebilecek ve buna vakit ayırabilecek herkes için uygundur. Ama eğer bu denli ciddiye almazsanız, bu programı sadece Ermenistan’da vakit geçirmek, gezmek, derslere girmek, yeni arkadaşlar edinmek için düzenlenmiş bir organizasyon olarak da görebilirsiniz – üstelik bütün plan-program sizin yerinize önceden düşünülmüş olacak. Kısacası, ne ekerseniz, onu biçersiniz! Yoğun çalışma programım ve şahsi işlerim gereği – düşük seviyede Ermenice bilgisine sahip bir öğretim görevlisi olarak, Ermenice anlama ve konuşma bilgilerimi geliştirebilmek adına gereken çabayı gösteremedim ve programı takip etmekte zorlandım. Ancak, ödevlerini yapmayan ve sunumlarda geçen konuları bütünüyle anlayamayan biri olarak ben bile yeni bir çok şey öğrendim ve her daim iletişim halinde kalmak istediğim iyi dostlar edindim.

Alyson Wharton, Yrd. Doç., Sanat Tarihi Bölümü, Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin, Türkiye.

ARMACAD 2014 Yaz Okulu benim için heyecan verici bir deneyim oldu. Üç hafta boyunca, harika konuşmacılar ve öğretim görevlilerinin rehberliğinde, tarih, dil, edebiyat, arkeoloji, sanat ve daha nice konular üzerine çok kıymetli bilgiler edindim. Çeşitli kültürel bölgelere yaptığımız geziler ve ziyaretler eğitsel olmakla birlikte, ilham vericiydi. Böylesine faydalı bir deneyim edinmek isteyen herkes için bu programı içtenlikle tavsiye ederim.

Gümrü doğumlu Melanya Hamasyan, Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar okuyor. Uzmanlık alanı fotoğrafçılık, video, heykel, sosyal-uygulamalı sanat gibi medyalar-arası çalışmalardır.

ARMACAD Yaz Okulu asla unutamayacağım bir deneyim oldu benim için. Ermenistan’a ilk vardığımda henüz kimseyi tanımazken ve beklentimin ne olması gerektiğinden emin değilken, ARMACAD kadrosu, öğretim görevlileri ve diğer öğrenciler Ermenistan deneyimimi unutulmaz kıldı. Ermenice konuşma becerilerimi ilerletmenin yanı sıra – gün boyu Ermenice konuşmayı teşvik eden ortam sayesinde, Ermeni tarihi ve kültürü hakkındaki bilgilerim gelişti. Diğer Ermenice dil okulları ile karşılaştırdığımız zaman, ARMACAD’ın yürüttüğü bu okul hem aktif bir şekilde Ermeniceyi kullanmamız ve ilerletmemiz yönünde çalıştı, hem de kültür ve tarih dersleri ile donatılmış bir program sundu. Bilgi ve farklı deneyimler ile dolup taşan bu dönemi her daim güzel anımsayacağım.

Edward Blankenship, UCLA’da Doktora Öğrencisi, Harvard Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu, 2014

 

In English: http://armacad.blogspot.com.tr/2014/11/armenian-studies-summer-school-18-jul-8.html
In French: http://armacad.blogspot.com/2014/11/ecole-dete-detudes-armeniennes-18.html
In Turkish: http://armacad.blogspot.com/2014/11/ermeni-calsmalar-yaz-okulu-18-temmuz-8.html
In Armenian: http://armacad.blogspot.com.tr/2014/11/18-8-2015.html

 

Հայագիտական ամառային դպրոց Երևանում, հուլիսի 18 – օգոստոսի 8, 2015

«Ակադեմիական համագործակցության և օժանդակության հայկական ասոցիացիան» (ԱՐՄԱԿԱԴ) սիրով տեղեկացնում է, որ 2015 թ. հուլիսի 18-ից օգոստոսի 8-ը Երևանում կկայանա հայոց լեզվի և հայկական մշակույթի երկրորդ հայագիտական միջազգային ամառային դպրոցը:

Ամառային դպրոցի 21 օրերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կստանան կատարելագործել ժամանակակից գրավոր և բանավոր հայերենի իրենց հմտությունները, կարդալ տարբեր ժամանակաշրջանների հայերեն տեքստեր, ինչպես նաև կարճ ժամանակամիջոցում խորացնել հայկական գրականության, պատմության և արվեստի վերաբերյալ իրենց գիտելիքները: Ամառային դպրոցի ընթացքում կկազմակերպվեն ակադեմիական ուղղվածությամբ մշակութային այցելություններ, ուղևորություններ և հանդիպումներ, որոնք անմոռանալի կդարձնեն մասնակիցների այցը Հայաստան:

Ծրագիրը կմեկնարկի Գեղարդավանքում (12-րդ դար), որտեղ այլ կարևոր մասունքների շարքում պահվում է նաև Քրիստոսին խոցած գեղարդը: Այնուհետև Գառնիի հեթանոսական տաճար այցելելուց հետո, խումբը կուղևորվի Երևան և հաջորդ օրը կայցելի Էջմիածին՝ մասնակցելու կիրակնօրյա պատարագին: Դասերը կմեկնարկեն հուլիսի 20-ին և կներառեն դասախոսություններ, այցելություններ, թեմատիկ ուսումնասիրություններ և սեմինար շնորհանդեսներ: Ամեն օր հայոց լեզվի երկու դասերին կհաջորդեն մեկ կամ երկու տարբեր դասախոսություններ հայ գրականության, պատմության, մարդաբանության, արվեստի և մշակույթի, լեզվաբանության, քաղաքական խնդիրների և այլ թեմաների շուրջ:

Ամառային դպրոցին կարող են դիմել առնվազն 18 տարեկան բոլոր այն հետաքրքրվողներն, ովքեր ցանկանում են հիմնավոր առաջընթաց գրանցել արևելահայերենի ուսումնասիրության մեջ և խորացնել Հայաստանի և հայագիտության մասին գիտելիքները: Դպրոցը նախատեսում է հայոց լեզվի ինտենսիվ դասընթացներ՝ ուղղված հատկապես հայոց լեզվի պատմության ու քերականության գիտելիքների, ընթերցանության, բանավոր և գրավոր խոսքի զարգացմանը: Առարկայի 45 դասաժամերը կբաշխվեն ուսումնառության 15 օրերի մեջ: Ընդհանուր առմամբ ևս 24 ժամ դասախոսություններ նվիրված կլինեն հայ գրականությանը, պատմությանը, մարդաբանությանը, մշակույթին, արվեստին, լեզվաբանությանը և այլ ոլորտներին:

Ամառային դպրոցի ընթացքում վեց օր մասնակիցների համար կկազմակերպվեն ուղևորություններ դեպի Տաթևի վանք, Ջերմուկ, Էջմիածին, Գառնիի հեթանոսական տաճար, Սևանա լիճ, Իջևան, Դիլիջան և Ծաղկաձոր, ինչպես նաև ամենօրյա այցելություններ երևանյան թանգարաններ և մշակութային ու գիտական հաստատություններ:

Դասընթացը բաց է բոլորի համար, ովքեր տիրապետում են հայոց լեզվի միջին մակարդակին և կարող են հայերենով հասկանալ ներկայացվող դասախոսությունները: Դասախոսությունները կազմված են համաձայն մասնակիցների հետաքրքրությունների և հաշվարկված են այնպես, որպեսզի օգտակար լինեն հայագիտությամբ և հարակից ոլորտներով հետաքրքրվող տարբեր գիտակրթական աստիճանների անձանց համար:

Ամառային դպրոցի բոլոր հայոց լեզու դասավանդող դասախոսների մայրենի լեզուն հայերենն է, և բոլորն ունեն հայերենը որպես օտար լեզու դասավանդելու փորձ:

Մեր դասախոսները իրենց ոլորտներում հայտնի մասնագետներ են և դասախոսությունների ժամանակ կներկայացնեն միայն համապատասխան ոլորտի ամենահետաքրքիր և ամենաինտրիգային թեմաները:

Պրոֆեսոր Լևոն Աբրահամյանը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ է, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ժամանակակից մարդաբանական հետազոտությունների բաժնի վարիչ: Նա հանդես կգա հայկական և կովկասյան ինքնության վերաբերյալ դասախոսությամբ:

Վահրամ Դանիելյան՝ հայ նորագույն գրականության ԵՊՀ դոցենտ: Նա ամառային դպրոցի ընթացքում կվարի հայ գրականության վերաբերյալ բոլոր դասընթացները:

Պարոն Մերուժան Կարապետյանը՝ www.digilib.am կայքի հիմնադիրն է, կներկայացնի դասախոսություն հայ գրատպության վերաբերյալ:

Պարոն Ռիչարդ Կիրակոսյանը՝ Երևանում տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի հիմնադիր ղեկավարն է և ամառային դպրոցի մասնակիցներին կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության արդի քաղաքական խնդիրները:

Դասախոսությունները կանցկացվեն հայերենով:

Բոլոր մասնակիցները ամառային դպրոցից առաջ կստանան անհրաժեշտ ընթերցանության նյութեր հայերենով և անգլերենով:

  • Մասնակիցները կարող են տեղեկացնել հայագիտության ասպարեզում իրենց հետաքրությունների մասին և կազմակերպիչները կփորձեն գտնել համապատասխան մասնագետներ, ովքեր ամառային դպրոցի ընթացքում կղեկավարեն այդ նյութի շուրջ իրականացվող հետազոտությունները:
  • Յուրաքանչյուր մասնակցի կառաջարկվի՝ խորհրդակցելով ղեկավարի հետ, գրել հետաքրքրող նյութի վերաբերյալ զեկույց:
  • Դպրոցը հնարավորություն կտա կապ հաստատել հայագիտության բնագավառում առաջատար գիտնականների հետ:

 

Մասնակցության վճարը 2450 ԱՄՆ դոլար է:
Մինչև 2014 թ. դեկտեմբերի 31 դիմողներին կտրամադրվի 10% զեղչ:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2015 թ. մարտի 31 է:

Մասնակցության վճարը ներառում է կեցության, Հայաստանում ճանապարհորդելու (ներառյալ օդանավակայանից Երևան և Երևանից  դեպի օդանավակայան), սննդի և  դասընթացների համար անհարժեշտ նյութերի և էքսկուրսիաների ամբողջական գումարը:

Կազմակերպիչները չեն հոգում ծախսեր՝ կապված վիզայի, արտերկրից Հայաստան և Հայաստանից արտերկիր ուղևորության, ուղեկցող հարազատների կամ ընկերների հետ:
Մասնակիցներին կհատկացվեն երկու հոգու համար նախատեսված հարմարավետ սենյակներ՝ ինտերնետ հասանելությամբ, խոհանոցով և լոգարանով:

Գրանցվելու համար խնդրում ենք ուղարկել ներրքոհիշյալ տվյալներըarmacad@gmail.com և armacad@armacad.info հասցեներին, նամակի վերնագիրհատվածում գրելով ՝ Summer school:

FIRST NAME/Անուն —————————————————–

FAMILY NAME/Ազգանուն—————————————————

ADDRESS/Հասցե———————————————————–

TELEPHONE/Հեռախոսահամար——————————————————-

E-MAIL/Էլ. փոստ —————————————————–

DATE OF BIRTH/Ծննդհան ամսաթիվ————————————————–

CITIZENSHIP/Քաղաքացիություն——————————————————

COUNTRY OF RESIDENCE/Բնակության երկիր—————————————-

AFFILIATION/Պաշտոն ——————————————————

INTERESTS/Հետաքրքրություններ——————————————————–

LANGUAGES KNOWN/Լեզվի իմացություն——————————————–

HOURS OF ARMENIAN LANGUAGE CLASSES RECEIVED/ Հայոց լեզվի ուսումնառության ժամաքանակը——

ANY OTHER INFORMATION YOU MAY FIND IMPORTANT/ Ցանկացած այլ տեղեկություն, որը դուք կարևոր կհամարեք——

Գրանցված մասնակիցները պետք է ուղարկեն վճարի 50%-ը մինչև 2015 թ. մայիսի 10-ը՝ բանկային փոխանցման միջոցով: Գումարի մնացյալ մասը պետք է վճարվի Հայաստան ժամանելու առաջին օրը, կամ նախքան այդ՝ մեկ այլ փոխանցման միջոցով:

Հարցերի դեպքում խնդրում ենք կապվել  բ.գ.թ. Խաչիկ Գևորգյանի հետsupport@armacad.info հասցեով կամ +374-91-557978 հեռախոսահամարով:
www.facebook.com/Armenian.Studies
www.facebook.com/ARMACAD
www.facebook.com/groups/ARMACAD

http://armacad.blogspot.com/

 

ԱՐՄԱԿԱԴ –ի 2014 թ. ամառային դպրոցը ունեցել է 4 մասնակից Թուրքիայից, Մեծ Բրիտանիայից և ԱՄՆ-ից, ստորև կարող եք ծանոթանալ նրանց տպավորություններին:
Ես արժեքավոր փորձ ձեռքբերեցի ԱՐՄԱԿԱԴ-ի ակադեմիական օրակարգով հայագիտական ամառային դպրոցի շրջանակներում: Դասընթացները ընդգրկում էին թեմաների լայն շրջանակներ և մատուցվում էին ականավոր գիտնականների կողմից: Մյուս կողմից էլ մշակութային միջոցառումները և այցելությունները անմոռանալի էին և լի լավագույն հիշողություններով: Բոլոր հայագիտությամբ հետաքրքրվողներին, ովքեր ցանկանում են ստանալ իրական փորձ՝ ուսումնասիրելով հայոց լեզուն, մշակույթը և պատմությունը հասարակագիտական տեսանկյունից, անպայման խորհուրդ եմ տալիս մասնակցել այս ծրագրին: Ամառային դպրոցի մասնակիցների միջև հաստատվել է ամուր և երկարաժամկետ կապ: Առավել հարմար եմ գտնում այս ծրագիրը բնութագրել որպես դժվարին, սակայն գոհացուցիչ:

Մոնիկա Մանիշակը ծնվել է Ստամբուլում: Հայկական Կեդրոնական վարժարանը ավարտելուց հետո նա բակալավրի ծրագրով սովորել է Իզմիրի Էգեյան համալսարանի ամերիկյան մշակույթ և գրականություն բաժնում: Այժմ նա մագիստրոսական կրթություն է ստանում Մերձավոր Արևելքի տեխնիկական համալսարանում՝ լրատվություն և մշակութաբանություն մասնագիտությամբ:

ԱՐՄԱԿԱԴ հայագիտության ամառային դպրոցը շատ օգտակար փորձառություն էր։ Ծրագիրը հագեցած էր այնպիսի դասընթացներով, էքսկուրսիաներով և իրադարձություններով, որոնք հնարավորություն տվեցին ինձ շատ բան սովորել Հայաստանի անցյալի և ներկայի մասին։ Ամեն օր առավոտյան հայոց լեզվի դասընթացները մեզ հիմնարար գիտելիքներ տվեցին հայոց լեզվի ծագումնաբանության վերաբերյալ։ Կեսօրից հետո անցկացվող դասախոսությունները տեղեկություն էին տալիս հայկական մշակույթի, կրոնի, քաղաքականության, հասարակության մասին։ Դասընթացի ավարտից հետո զբոսանքների, թանգարանային այցելությունների, ինչպես նաև սննդի շնորհիվ ծանոթանում էինք Երևանին։ Հանգստյան օրերը ևս լի էին տարբեր միջոցառումներով՝ այցելություններով վանքեր, բնական հրաշալիքներ, տեղական մշակութային վայրեր և ազգային խոհանոցի համտեսումներով։ Ամառային դպրոցի ղեկավարները՝ Խաչիկն ու Գևորգը, շատ պատրաստակամ և բարեհամբույր էին: Նրանք հյուրընկալել ու ապահովել են մեր ուրախ առօրյան ողջ 3 շաբաթների ընթացքում։ Ես խորհուրդ կտամ արդեն իսկ հայերեն լավ իմացողներին նույնպես մասնակցել այս ամառային դպրոցին, և իրենց ժամանակն անցկացնել Հայաստանում ու զարգացնել հայերենի իրենց գիտելիքները՝ հայոց լեզվով անցկացվող ծավալուն ծրագրի միջոցով: Ինտենսիվ և լավ կազմակերպված ծրագիրը կատարյալ է յուրաքանչյուրի համար, ով ցանկանում է մեկ ամիս անց կացնել Հայաստանում և ուսումնասիրել հայկական մշակույթը և հայ հասարակությունը թե՛ Հայաստանի ակադեմիական միջավայրում ճանաչված փորձագետների և թե՛ օտարերկրյա բանախոսների օգնությամբ: Այնուամենայնիվ, պակաս ակադեմիական հետաքրքրության դեպքում էլ հնարավոր կլինի ժամանակ անցկացնել Հայաստանում, ճամփորդել, մասնակցել պատշաճ կերպով կազմակերպված դասընթացներին և իհարկե, ձեռք բերել նոր ընկերներ։ Որպես համալսարանի դասախոս՝ աշխատանքի և անձնական պարտավորություններով ու հայոց լեզվի թույլ իմացությամբ, ծրագրին նվիրվածությամբ մասնակցելն ընկալեցի որպես պայքար, որն անհրաժեշտ էր իմ հայերենի իմացության մակարդակը և ընկալման աստիճանը էականորեն բարձրացնելու համար: Չնայած նրան, որ ծրագրին մասնակցելու ընթացքում ես ավելի քիչ տնային առաջադրանքներ էի կատարում և լիովին չէի կարողանում հասկանալ դասախոսության բովանդակությունը, միևնույն է, սովորեցի շատ բաներ և ձեռք բերեցի ընկերներ, ում հետ մտադիր եմ մնալ սերտ շփման մեջ։

Էլիսոն Վորթոն, դոցենտ, Արվեստի պատմություն ֆակուլտետ, Մարդինի Արթուքլու համալսարան, Մարդին, Թուրքիա:

ԱՐՄԱԿԱԴ-ի 2014 թ. հայագիտական ամառային դպրոցը անչափ հետաքրքիր և արդյունավետ փորձառություն էր ինձ համար: Երեք շաբաթների ընթացքում հիանալի պրոֆեսորների և դասախոսների ղեկավարությամբ ես կարողացա պատմության, լեզվի, գրականության, հնագիտության, արվեստի և շատ այլ բնագավառներում ստանալ արժեքավոր գիտելիքների մեծ պաշար: Հանգիստը և այցելությունները տարբեր մշակութային վայրեր ոգևորիչ և ուսուցողական էին: Ես անկեղծորեն խորհուրդ եմ տալիս բոլորին, ովքեր ցանկանում են ձեռք բերել նույնքան օգտակար փորձ, անպայման մասնակցել այս դպրոցին:

Գյումրիում ծնված Մելանյա Համասյանը բակալավրի ծրագրով սովորում է Սանտա Կրուզի Կալիֆոռնիայի համալսարանի կերպարվեստի Ֆակուլտետում:

ԱՐՄԱԿԱԴ հայագիտական ամառային դպրոցը անմոռանալի փորձ էր: Ես ժամանեցի Հայաստան՝ այստեղ ոչ մեկին չճանաչելով և չիմանալով, թե ինչ կարելի է ակնկալել, սակայն ամառային դպրոցի կազմակերպիչները, պրոֆեսորները և մասնակիցները Հայաստանը վերածեցին մի փորձառության, որը երբեք չեմ մոռանա: Ոչ միայն զարգացան իմ հայոց լեզվի գիտելիքները, այլև՝ նպաստավոր միջավայրի և հայկական առօրյայի ամենօրյա ուսումնասիրության և ընկալման շնորհիվ ես կարողացա էականորեն ընդլայնել հայկական պատմության և մշակույթի մասին իմ գիտելիքները: Հակառակ այլ ամառային դպրոցների, որոնք կենտրոնանում են հայոց լեզվի վրա, ԱՐՄԱԿԱԴ-ի հայագիտական դպրոցը աշխատում էր մեզ սովորեցնել հայկական մշակույթ և պատմություն՝ միաժամանակ խորացնելով հայոց լեզվի մեր իմացությունը: Այդ շաբաթները շատ հիշարժան են, լի գիտելիքներով և փորձով, որոնք ես կփայփայեմ երկար տարիներ:

Էդուրադ Բլենկենշիփ, դեկտորական թեկնածու, Լոս Անջելոսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի մագիստրոս, 2014-ին Հարվարդի համալսարան:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir