Ermeni Öğrenciye İmam Hatip
24/08/2014
Bedros Hallacyan Efendi ve Haydarpaşa Garı
12/09/2014

Balıklı Ermeni Mezarlığı

İstanbul’da bulunan en eski iki Ermeni mezarlığından birisi olan Balıklı Ermeni Mezarlığı, birçok Ermeni yazar , sanatçı ve aydının da ebedi istirahat yeri. Mezarlığımızın tarihi 1554 tarihine kadar gidiyor. Ortasından geçen bir yol ile “Büyük Balıklı” ve “Küçük Balıklı” olarak ikiye bölünmüş durumda . Şu anda mezarlığın en eski ev sahibinin ölüm tarihi , mezarlık kayıtlarına göre 1618.

Balıklı Ermeni Mezarlığı’nın girişinde sağ taraf 1985 yılında Sarkis Gövderlioğlu’nun hayırseverliği ile yapılan Surp Sarkis Şapeli yer alımaktadır.

Surp Sarkis Şapeli ve şapelin önünde yer alan  Rahmetli Patriğimiz Şınorh Kalustyan’ın büstü
Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Vazken Barın ve en sağda Balıklı Ermeni Mezarlığı Müdürü Alen Keçecioğlu
Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan büstü açarken..
Patrik Şınorh Kalustyan

Geçen haftalarda Balıklı Ermeni Mezarlığı  Facebook sayfası açıldı . Facebook sayfasında mezarlıkta yapılan tamirat ve mezarlığı güzelleştirme haberlerine , ayrıca mezarlıkla ilgili son bilgilere ulaşabileceğiniz gibi, yine Hayeren ve Türkçe olarak Hokehankist saatlerini de bulabileceksiniz. Sizler de Facebook sayfasını beğenerek Hokehankist saatlerini takip edebilirsiniz.


Balıklı Ermeni Mezarlığı’na defnedilen ünlü Ermenilerimiz…

19 Ocak 2007 tarihinde kaybettiğimiz gazeteci Hrant Dink …


19 Eylül 1960 tarihinde kaybettiğimiz İstanbul X. ve XI. dönem İstanbul milletvekili Zakar Tarver. Adnan Menderes ile birlikte Yassıada’ya sevk edildi. Milletvekilleri camları gazeteler ile kapatılmış bir gemi ile Yassıada’ya giderken vapurda bir subayın kendisine çelme takması sonucunda baş üstü yere düştü ve 1-2 gün içerisinde Yassıada’da vefat etti .
Zakar Taver , Yassıada’da ölen ilk milletvekilidir.

14 Ocak 1994 te kaybettiğimiz , Nubar Terziyan (Nubar Alyanak) ; eğitimini Bakırköy Bezazyan okulunda aldı. Bezazyan okulu binası günümüzde Bakırköy , İstanbul Caddesi üzerinde bulunmaktadır . BASAD -Bakırköylü Sanatçılar Derneği- olarak hizmet vermektedir. Yeşilçam’ın efsane aktörü 400’ün üzerinde filmde rol aldı.

3 Ağustos 2009 tarihinde kaybettiğmiz Türkiye’nin en eski komunisti Sarkis Çerkezyan ; TKP üyesiydi.Yıllarca partinin gizli yayın organı olan Atılım dergisini , marangoz atölyesinde gizlice baskısını yaptı.

Nubar Tekyay , Şair Cancikyan , Misak Medzarents ve daha birçok ünlü birbirlerine bir kaç metre aralıkla bizim onların yanlarına gideceğimiz günü bekliyorlar.

Eminim bütün ziyaretçiler evlerine döndükten sonra ,  Şair Cancikyan komşusu Misak Medzarents’i de yanına alarak, Hrant Ahpariğimize uğrayıp ona güzel bir şiirini okuyordur. Sonra beraber kol kola girerek sağa dönüp yokuş yukarı çıkarken sol tarafta yatan kemani Nubar Tekyay’ı ziyaret ediyorlardır. Kemani Nubar onlara bir keman taksim geçiyordur. Sonra üçü birlikte tonton dedemiz Nubar Terziyan’a uğrayıp eski günleri bir kahve eşliğinde yad ediyorlardır.

 

Gerbis Cancikyan

Garbis Cancikyan – Balıklı Ermeni Mezarlığı

Cancikyan’ın mezar taşında yer alan şiiri…
Ծնունդս
Յունուարի վեցին ես ծնայ
Հուրը սրտիս կը մխայ
Սուրը ճակտիս ես ծնայ
Կ.Ճ.
Garbis Cancikyan ve Şiiri...

Garbis Cancikyan ve Şiiri…

 

Şair Garbis Cancikyan’ın Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda bulunan mezarı: 26 Şubat 1946’da Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde veremden kaybettiğimiz şairimizin son dileği Misak Medzarents’in yanına gömülmekti. Cancikyan’ın mezarı, ölümünün ardından arkadaşları tarafından yayımlanan Ore Or (Günden Güne) isimli şiir kitabından elde edilen gelirle yaptırıldı. Mezarı Misak Medzarents’in mezarı ile yan yana bulunmaktdır.

 

Büyük Şair Misak Medzarents

Büyük Şair Misak Medzarents – Balıklı Ermeni Mezarlığı

Ardziv Makriküği

2 Comments

  1. […] çalıştırmak için geri dönmüş. Bir gün kütüphanesinde Sarkis Çerkezyan’ın  (http://ermenikulturu.com/balikli-ermeni-mezarligi/ yazımızda Sarkis Ustayı anmıştık.)  verdiği gazeteleri tekrar okumuş. Daha sonra bu yönde […]

  2. […] Garbis Cancikyan ve Misak Medzarents’in Mezarları : http://ermenikulturu.com/balikli-ermeni-mezarligi/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir