Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/howtdfiw/ermenikulturu.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/howtdfiw/ermenikulturu.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/howtdfiw/ermenikulturu.com/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
"Demir Yumruk" lakaplı Garbis Zakaryan'ı Kaybettik - Ermeni Kültürü
Meluses – Garmi – Hemşince Şarkılar
05/04/2019
Lerna Karakütük ile Edebiyatta Bir Nefes…
05/05/2020

“Demir Yumruk” lakaplı Ermeni asıllı efsane sporcu Garbis Zakaryan, 90 yaşında hayatını kaybetti. Türk boksu bir efsanesini daha yitirmiş oldu. Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörüydü.

Garbis Zakaryan ve Boks

Boks hayatında bir tutkuydu. Amatör boks hayatından sonra profesyonel boks hayatına adım attığında ilk maçında Cezayirli Ali Amran ile berabere kaldı . Profesyonel hayatta toplam 51 müsabakaya çıktı.
51 karşılaşmada 34 galibiyet, 9 beraberlik, 8 yenilgi elde etti. 1950 yılında başladığı profesyonel boks hayatını 1966 yılında sonlandırdı.

Garbis Zakaryan Boks Müsabakası Sırasında *

Garbis Zakaryan ve Cemal Kamacı

Avrupa şampiyonu Cemal Kamacı’nın antrenörlüğünü yapmıştır.

Cemal Kamacı ile ilgili bir anısında da: “İstanbul’da Fransız boksörle yapacağı Avrupa Şampiyonluğu unvan maçı öncesi, Amerikalı antrenörü Cemal’e “Yakın dövüşmesini” istiyordu. Durum pek parlak değildi. 9’uncu raundun sonunda uzak dövüşmesini söyledim. Dediklerimi uygulamaya başlayan Cemal, 10’uncu rauntta rakibini bir kez indirdi, moral kazandı ve 15 raunt sonunda ringden Avrupa unvan sahibi olarak indi.”

Sineği bile incitmeyen boksör

Sol direktlerle, uzaktan dövüşmeyi tercih ederdi. Bir röportajında “Kavgacı değilimdir. Çok merhametli ve yufka yürekli olduğum söylenir. ‘Sineği bile incitmeyen boksör’ derlerdi ” diyerek kendinden bahsetmişti.

Garbis Zakaryan Milli Forma ile çekilmiş fotoğrafının önünde

Garbis Zakaryan’ın Cenazesi

29 Ocak 2020 Çarşamba günü Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde saat 13:00’te düzenlenecek tören sonrasında, efsane boksör Şişli Ermeni Mezarlığı’na defnedilecek.

Boksör arkadaşı Vedat Karakurum’un cenazesinde, arkadaşının naaşının Türk bayrağına sarıldığını görünce çok duygulanmış: “Umarım ölünce beni de, Türk bayrağına sarılı tabuta koyarlar. En büyük arzum ve dileğim bu… Politikayla işim olmaz. Ben bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm, mutlu oldum ve bu topraklarda öleceğim.” demişti.

Demir Yumruk Hakkında Yayınlanan Kitaplar

Garo Neredesin? Emina Temel tarafından kaleme alınan kitap roman türünde.
Emina Temel, Mardin (Nusaybin)’de doğmuş, Yıldız Teknik Üniversitesini bitirmiştir. Şişli Belediyesi’nde hâlen şehir plancısı olarak görev yapmaktadır, aynı zamanda lisanslı boks hakemidir.

Yabancı ülkelerde ringe Türk bayrağı sarınarak çıkmayı âdet edinmiş bir milli sporcu, Türkiye’nin ilk profesyoneli, seksenli yaşlarını sürerken milli takım arkadaşının cenazesine gider ve üzerinde al bayrak örtülü tabutu görür, “Adım Garbis, ben de milli sporcuyum, öldüğümde tabutuma Türk bayrağını örterler mi?” der gazetecilere.
Yazar bu sözün peşine düşer ve ilginç bir yaşamla, yaşanmışlıkla karşılaşır. O hayatı bizlere romanında lirik bir üslupla nakleder.


Emina Temel’in Garbis Zakaryan hakkında yazdığı Roman

Garbis Zakaryan / Altın Kalpli Eldiven kitabının editörleri ise Aram Kuran ve Erdem Aktoğu. Altın Kalpli boksörün hayat hikayesini fotoğraflarla ölümsüzleştiren bu kitapta, kendi ağzından hayat hikayesi okuyacaksınız.

Garbis Zakaryan / Altın Kalpli Eldiven

Not:
* Fotoğraf Armenian On Web blogundan alınmıştır.
https://team-aow.discuforum.info/index.php

Mezarlıklar :
http://ermenikulturu.com/kategori/kurumlar/mezarliklar/

Sporcular:
http://ermenikulturu.com/kategori/unluler/sporcular/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir