KAMP ARMEN – TUZLA ERMENİ YETİMHANESİ
17/08/2014
Balıklı Ermeni Mezarlığı
09/09/2014

Ermeni Öğrenciye İmam Hatip

İyi Pazarlar ,

Güne Hürriyet gazetesinde yer alan , Ermeni öğrenciye İmam Hatip Şoku haberi ile başladık .
Bu sene liselere geçiş için ilk kez uygulanan TEOG (Temel Eğitimden Ortaoğretime Geçiş) yerleştirmelerinde iki Ermeni öğrenci ; İmam Hatip liselerine otomatik olarak yerleştirildi.

TEOG sistemi kapsamında yapılan lise yerleştirmeleri önceki gün açıklandı.Tercih yapan öğrencilerin çoğu istediği liseye yerleşemediği için hayal kırıklığı yaşadı. Otomatik kayıt karmaşası bütün ülkeyi etkilerken , TEOG haberlerini tvde izlerken ne olacak bu azınlıkların durumu diye o zaman arkadaşlarla konuşmuştuk. İmam hatip lisesine yollamasınlar bizi diye şakalaşmıştık.
Bugünkü haberle de şakalarımız gerçeğe dönüştü .
Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu Arda Christof A. TEOG’dan 257.342 puan aldı. Özel okul gitmek istediği için tercih yapmayan Arda’nın kaydı otomatik olarak İmam Hatip lisesine yapıldı. Arda’nın babası Ümit A. konuyla ilgili “Sanıyorum Bürokratik Hata” yapıldı şeklinde durumu yorumladı. Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildi.Sonuca güldük.Milli Eğitim Bakanlığı’nın hassas yaklaşması gerekiyordu.
Ermeni asıllı başka bir veli K.B de “Kızım Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş. O okuldan nakil yapacağız. Eğitimciyim, şaşırmadım.” dedi.

Yarın itibariyle , 5 haftalık nakil dönemi başlıyor. Yerleştirildiği okuldan memnun olmayan öğreniler bu süreçte boş kontenjanı olan başka bir devlet okuluna veya özel okula naklini isteyebilecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27062894.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir