Sınırları Aşmak
25/03/2015
1915 Şehitleri : Ermeni Aydınlar
29/03/2015

Hrant Dink Ödülleri

Bu sene 7. Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 15 Eylül 2015 tarihinde Hrant Ahpariğimizin doğum gününde düzenlecek. Geçen sene ödül alan Türkiye İnsan Hakları Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, ödül konuşması sırasında bizlere duygusal anlar yaşatmış ve salon  Şebnem Hanım’ın

“Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant”

sözleriyle yankılanmıştı. Bu sözler kulaklarımızdan kalbimize ulaşmış ve Hrant Ahpariğimizin yerde uyuduğu anı gözlerimizin önüne getirmişti.

Bu sene “Uluslararası Hrant Dink Ödülü” aday önerilerinizi bekliyor duyurusu mail kutumuza düştüğü andan itibaren biz de “Ermeni Kültürü” web sitesi olarak düşündüğümüz adayı çok güzel işlere imza atan Hrant Dink Vakfı ile ve siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istedik.

Hrant Dink Ödül Kriterleri

Ödül her yıl ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi, kurum veya gruplara verilecek. Hrant Dink Vakfı, ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı, onlara manen destek olmayı, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Hrant Dink Ödülü Adayımız…

Sevan Nişanyan

Hrant Dink Ödülü Adayımız Sevan Nişanyan

Hrant Dink Ödülü Adayımız Sevan Nişanyan

Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sevan Nişanyan, İzmir’in Şirince Köyü’nde kendi arazisi üzerine inşa ettiği 40 metrekarelik bir yapının “imara aykırı” ve “kaçak inşaat” olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. 1 yıldır hapiste olan Sevan Nişanyan toplam 2 yıl ceza alıp hapse girmiş ancak daha sonra diğer davalardan aldığı cezalarla  birlikte mahkumiyet süresi 11 yıl 8 aya çıkmıştı. Son dönemde başta Agos gazetesi olmak üzere Şirince’de inşa ettiği Nişanyan Evleri hakkında çıkan yıkım kararı ile tekrar gündeme gelmişti.

Neden mi  Sevan Nişanyan ? Ülkemizin kaçak yapı cenneti olduğu göz önünde bulundurulduğunda bir tek kaçak yapıdan Sevan Nişanyan’ın hapiste olmasının haksızlık olduğunu düşündüğümüz için. Bu kadar değerli bir dil bilimcinin hapishanede çürümesine yüreğimiz el vermediği için Sevan Nişanyan. Yeni eserlerini zor şartlarda değil de insani koşullarda özgürce yazabilmesi için adayımız Sevan Nişanyan. Son olarak Sevan’ın “Nektar ve Batı” blog yazısını okuduğumda parantez içinde yazdığı “(Galiba Homeros’tan birkaç yüzyıl önce, Miken sarayının envanter kayıtlarında da geçiyordu; ama ilgili kitaplarım yanımda değil  , o yüzden kesin birşey söyleyemiyorum.)”  diye yazmıştı. Bu dahi insanın kitaplarından ayrı düşmesi sizce de acı değil mi?

Sevan Nişanyan’ın Eserleri :

 1. Yanlış Cumhuriyet / Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru, Kırmızı Yayınları, 2008
 2. Sözlerin Soyağacı: Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü, genişletilmiş ve gözden geçirilmiş 3. Basım, Adam Yay. 2007
 3. Küçük Oteller Kitabı (Türkiye’nin en Güzel Küçük Otelleri), Boyut Yay. 1998 …. 2008 (her yıl),
 4. Ankara’nın Doğusundaki Türkiye, Boyut Yay. 2006
 5. Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı, 2002
 6. Meraklısı için Karadeniz, Boyut Yay. 2000
 7. Herkesin Bilmediği Olağanüstü Yerler, Boyut Yay. 2000
 8. Mavi Kıyılarda Yeme İçme Sanatı, Intermedia 1998
 9. American Express Guide: Prague, Mitchell Beazley (London) 1993.
 10. American Express Guide: Vienna and Budapest, Mitchell Beazley (London) 1992.
 11. American Express Guide: Athens and the Classical Sites, Mitchell Beazley (London) 1990.
 12. Karl Marx: Grundrisse, Ekonomi Politiğin Eleştirisi için Ön Çalışma (çeviri), Birikim Yay. 1979; 2. basım İletişim Y. 2008.
 13. Kelimebaz-I, Everest Yayınları 2009.
 14. Adını Unutan Ülke (Türkiye’de adı değiştirilen yerler sözlüğü) Everest Yayınları 2010.
 15. Şirince Meydan Muharebelerinin Mufassal Tarihçesi Everest Yayınları 2011.
 16. Turkey (Travel Bugs), Sevan Nisanyan (Author), Bina Maniar (Author), Emma Tan (Author), Aileen Lau (Author) , Macmillan General Reference (October 1993)
 17. Aslanlı Yol, Liberte Yayinlari 2012.

Sizin Adayınız Kim ?

Hrant Dink Ödülleri

Hrant Dink Ödülleri

7. Uluslararası Hrant Dink ödülleri için aday önerileri, 30 Nisan 2015 tarihine kadar bu linkten kabul edilecek.

http://www.hrantdinkodulu.org/tr/index.php?p=adaylik&p2=adayonerin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir