Ermenice Vücut Bölümleri
07/03/2019
Meluses – Garmi – Hemşince Şarkılar
05/04/2019

Doktor Jirayr Kaynar’ı Kaybettik..

Durumu olmayanları ücretsiz muayene eden Doktor Jirayr Kaynar

Bir iyilik meleği daha bu dünyadan göçüp gitti. Doktor Jirayr Kaynar… Doğan Hızlan’ın bir yazısında ilettiği gibi Kadıköy’ün en eski doktoru. 96 yaşında, 16 Mart 2019 tarihinde vefat etti. Parası olmayan hastalarını ücret almadan muayene ettiği gibi bir de mahallenizde doktor ücreti ödeyemeyecek insanlar varsa getirin ben ücretsiz bakarım derdi. En büyük özelliği teknolojiden faydalanmadan el ile muayene etmesiydi. Teşhis için sihirli parmaklarını kullanırdı. Bir röportajında Karaciğer, böbrek büyüklüğü-küçüklüğü parmaklarla anlaşılır diyordu.

Hastaları ailesinden bir adım önde

14.12.2016 tarihinde rahmetli olan eşi Hermine Kaynar, hayattayken “Hastaları her zaman bizden bir adım önde oldu.” demişti. Jirayr Kaynar’ı geceleri dahi hastaları telefonla pek rahat bırakmazlarmış.

Türkiye’nin İlk Uçağı

Türkiye’de üretilen ilk uçakta Doktor Jirayr Kaynar’ın babası Agop Kaynar’ın imzası var. Vecihi Hürkuş’un ilk uçağını yapan Agop Usta’dır. Agop Usta da halk tarafından çok seviliyordu. Cenazesinde Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nden Hasanpaşa’daki Ermeni mezarlığına kadar eller üzerinde taşınmıştır. Aynı sevgiyi oğlu Doktor Jirayr Kaynar da yaşadı.

Durumu olmayanları ücretsiz muayene eden Doktor Jirayr Kaynar

Doktor Jirayr Kaynar Sokağı

Kadıköy Tarihi Çarşı esnafı 2016 yılında, maddi durumu kötü hastalara ücretsiz bakan Dr. Jirayr Kaynar’ın muayenehanesinin olduğu sokağa Doktor’un adının verilmesi için, Kadıköy Belediyesi’ne topluca dilekçe vermişlerdi. Ancak yaptığımız araştırmada maalesef Kadıköy Belediyesi tarafından bu dilekçe kabul görmemiş olmalı ki halen sokağın isminin İmamata olduğunu gördük.

Kadıköy Belediyesi de Jirayr Kaynar’ın ölümü sonrasında, harekete geçerek belki geç de olsa vefa borcunu öder. Ödemese mi? Hayattayken ücretsiz olarak bile hizmet veren Jirayr Kaynar zaten bu hizmeti isminin bir sokağa verilmesi karşılığında yapmadığından, onun için en büyük ödül muayene edip iyileştirdiği hastaların gönüllerine taht kurmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir