Ermeni Harfli Türkçe Eserler-Metinler
22/02/2014
Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocuklar
22/02/2014

Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği

Ermeni Kültür; evrensel dünya mirasının bir parçası olan Ermeni halkının diline, kültürüne ve tarihine ilişkin değerleri koruma ,  geliştirme ve bu mirasın yok olmasını engelleyici önlemleri alma amacıyla kurulan dernek , Ermeni halkının dilinden ve kültüründen kopmaması için dayanışma ruhunu güçlendirecek sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda projeler üretiyor ve bu projeleri hayata geçirecek çalışmaları yapıyor.

Ermeni dilinin ve kültürünün Türkiye’de ve uluslararası düzlemde tanınması için çeşitli faaliyetler düzenleniyor.
Ermeni Kültür kuruluşundan itibaren UNESCO raporuna göre yok olmakta olan dillerden biri olan Batı Ermenicesi’ni yaşatma ve yayma konusunu öncelikli gündemine almış durumda. Bununla ilgili olarak son 1,5 yıldır Batı Ermenicesi atölyeleri düzenleniyor. Talar Şilelyan eğitmenliğinde gerçekleşen atölyelerde , katılımcılara Hint-Avrupa dil ailesine mensup , alfabesi M.S.405 yılında bir din adamı olan Aziz Mesrob Maşdots tarafından bulunmuş Ermenice kursları veriliyor.
‘Ermeniceye Giriş’ niteliğindeki ilk kurda 38 harflik alfabenin tanıtımı, okuma kuralları, yazı çalışmaları, Ermeni harfleriyle Türkçe metinlerin deşifresi, alfabe öğrenildikten sonra ise temel bilgiler olan sayılar, aylar, günler, renkler, selamlaşma, yiyecekler, meslekler, fiiller ve fiillerin şimdiki zaman ve gelecek zamanda çekimi, yaş ve saati söyleme gibi bilgilerin öğretiliyor..
Dernek’in ilk yayını olan Biz O Konuyu Daha Görmedik‘i , ücretsiz olarak dernekten temin edebiliyorsunuz.
Detaylı bilgilere derneğin : http://www.ermenikultur.org/ web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Not : Sitemiz , Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nin Resmi sitesi değildir.
Not : Zaman zaman değerli takipçilerimizden de Dernekle ilgili sorular gelmekte. Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği kapanmıştır. Tarihe bir not düşmek adına bu sayfa kaldırılmamıştır. (12.1.2021)

2 Comments

  1. Ben Bingöl Solhan Arakonak (Gırwas ) beldesin doğa ve kültürden sorumlu belediye personeliyim. Ýüzyıllar önce ermenilerle komşuluk ve akraba bağları olan bu beldemizin Alopin yaylasında bulunan, Çengelli kilisesine bir kilometre , Varto manastırına dört kilometre ve yaylamizin tam ortasındaki Ördekan gölünü yüzyıl önceki gibi restore edip vefa ziyaretini etmenizi bekleyip sizi ağırlamaktan onur duyarız.ibrahim 05376976255

  2. kadir dedi ki:

    merhabalar ben ben vandan yazıyorum spor kulubüyüz bizimle iletişime geçe bilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir