Surp Sarkis Yortusu
07/02/2015
Ermenice Çiçek İsimleri
27/02/2015

Büyük Oruç ve 24 Nisan 1915

Büyük Oruç

Paregentan’ı geride bıraktık. Maskeler takıldı, kıyafet baloları düzenlendi ve bugün “Büyük Oruç” başladı.
7 hafta sürecek bu oruç sonrasında İsa Mesih’in göğe yükselmesini bu sene de yine “Paskalya Yortusu” ile kutlayacağız. Müslüman arkadaşlarımız  oruç dönemimizde orucumuzun kendi oruçlarından ne farkı olduğunu bizlere sorarak öğrenmeye çalışırlar. Süre farkını söylediğimizde, “Büyük Oruç”un süresi fazla gelir dostlarımıza. 7 hafta gerçekten de uzundur. Mustafa Nihat Özön’ün İnkılap Kitabevi’nden çıkan Ata Sözleri kitabında Ermeni Orucu ile ilgili şu ata sözü yer almaktadır.

Bu iş Ermeni perhizi kadar uzadı.

Ata Sözleri

Müslüman orucundan farklı olarak bizde sahur yoktur. Oruç gece saat 00:00 da başlar ve ertesi gün 17:00 den sonra (kilisede ayin bittikten sonra) oruç açılabilir. Hristiyanlıkta oruç tutmak zorunlu değildir. 2 Dönemden oluşur 40 günlük ilk dönem ve 7 günlük ikinci dönem.

  • Oruç boyunca hayvansal gıda tüketilmez.
  • Hayvansal gıda deyince sadece et değil;  yumurta, süt, peynir gibi gıdalar da tüketilmez.
  • Sadece bal hayvansal gıda olmadığı için tüketilebilir.
  • Bitkisel beslenerek protein eksiği oluştuğu için haftasonları isteğe bağlı olarak balık, yumurta, süt tüketimine son yıllarda izin verildi.

Dzom (Büyük Oruç) ve Bahk’ın (Perhiz) farkı

Dzom’da  7 hafta yukarıda sıraladığımız maddeler ile birlikte saat 17:00’e kadar hiç bir gıda ve sıvı tüketimi olmazken, daha hafif olan ve Büyük Oruç’u tutamayanlar için Perhiz denilen Bahk tutulur. Bahk tutanlar ise 7 hafta boyunca sıvı tüketebilirler, yemek yiyebilirler ancak hiç bir  şekilde hayvansal gıda tüketmezler.

Eğer oruç tutamıyorsanız, sigarayı mı, çayı mı, çikolatayı mı, çok seviyorsunuz.
7 hafta boyunca bağımlısı olduğunuz şeyi tüketmezseniz oruç tutmuş sayılırsınız.

 

Büyük Oruç

Oruç aslında gizli tutulan birşeydir. Kimseye oruç tuttuğunuzu söylememelisiniz, oruç tutuyorum diye de yüzünüzü ekşitmemelisiniz.

Bugüne kadar hiç 7 hafta boyunca Dzom ( Hiç yemek yemeden oruç) tutmadım. Bir kaç kere Bahk tutabildim. Bu sene orucun benim için ayrı bir önemi var.
24 Nisan 1915 tarihinde tüm Osmanlı topraklarından tehcir edilen, haftalarca, aylarca yollarda aç olarak yürüyen atalarımı, akrabalarımı, tüm Ermenileri ve Hristiyanları anlamak için bedenimi aç bıraktım.
Yollarda açlıktan toprak yiyerek karınlarını doyurmaya çalışan Hristiyanları anlamak için Dzom tuttum.

Ardziv Makriküği

Ermeni Yetimler

Ermeni Yetimler

 

Fotoğraf : http://www.genocide-museum.am/eng/online_exhibition_3.php

1 Comment

  1. […] Kaynak (1) : http://ermenikulturu.com/buyuk-oruc/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir