Ermenice Kelimeler – 1
03/02/2015
Büyük Oruç ve 24 Nisan 1915
16/02/2015

Surp Sarkis Yortusu

Geçtiğimiz cumartesi günü (31.01.2015)  Surp Sarkis yortusuydu. Marmara gazetesinde yer alan Doktor Sarkis Adam tarafından kaleme alınmış makaleyi sizler için Türkçe’ye çevirdik. Yazının alt tarafında da Ermenice halini de bulabileceksiniz.

Gençlerin Arabulucusu Surp Sarkis Generali Anma ve Kutsanma Günü

Surp Sarkis Ermeni Halkı tarafından halkın sevgisini kazanmış ve çok sevilen azizlerden birisi olmuştur. Evlenmeye aday gençlerin ilişkilerinin sağlanması hikayesiyle tanınır.

Surp Sarkis’in Kapadokya’da doğduğu düşünülür.Roma ordusunda general olarak imanla ve inançla hizmet etmiştir. Hristiyan generak Sarkis , Roma İmparatorluğu dönemi İmparator Constantin’in (306-349) Hristiyan inancına karşı müspet duruşundan  ümitlenerek Hristiyanlığı, putpereset Roma ordusu içersinde vaaz eder ve yayar.   İmparator Constantin’in ölümünden sonra  yerine gelen İmparator Julianos (361-363) zamanında dinin olumlu siyaseti değişti ve Hristiyanlığa karşı eziyetler başladı. Bu durum içinde Surp Sarkis ağır zorluklar yaşadı ve oğlu Mardiros ile birlikte ülkeden uzaklaşmaya ve Hristiyan Ermenistan’a gitmeye karar verdi. General Sarkis, Ermenistan’da Büyük Dırtad Kral tarafından kabul edildi ve daha sonra Kral Dırtad’ın torunu Kral Diran’a (342-350) hizmet etti. Fakat İmparator Jullianos ordusuyla batı ülkelerine ulaşmıştı, dolasıyıla Ermeni kral ülkesini saldırı riskinden uzak tutmak için general Sarkis’e İran’a gitmesini ve orada Pers Kralı Şabuh’a hizmet etmesini önerdi.

Pers Kralı Şabuh General Sarkis ve oğlu Mardiros’u  sevinerek kabul etti. Pers kralı ordusunun başına komutan görevine getirdi. General Sarkis dindar haliyle kendini Tanrıya adamıştı. Dolayısıyla orada da Hristiyanlığı vaaz etti ve yaymaya devam etti ki bu durum Pers Kralı’na çok tersiti. Pers Kralı Sarkis ve oğlu Mardiros’a putlara ve ateşe tapmalarını emretti. Sarkis, putperest Kralın bu emrine itaat etmeyi reddetti yani Hristiyanlık inancında kalmak için putlara ve ateşe tapmadı. Bu sebeple 365 tarihinde, önce oğlu Mardiros’u, sonra kendi ve kendine inanan 14 cesur askerleri cezalandırıldılar Hristiyan inançları nedeniyle başları kesilerek şehit edildiler.

Başı kesildiği sırada Surp Sarkis tanrıya şehit olmasıyla isminin anılması içi dua etti. Ermeni kilisesi , Gençlerin Arabulucusu Surp Sarkis Generali Anma ve Kutsanma Günü’nü her sene Ocak ayının son veya Şubat ayının başındaki ilk haftasonunda . 2015 tarihli sene için bu bayram 31 Ocak  2015 tarihine denk gelecek. Surp Badarak düzenlenecek ve gençler takdis edilecek. Surp Sarkis bayramı sadece kilise ritüelleri ve ayini ile değil halkın gösterileri, konserleri ve geleneksel adetleri ile anılacak.

Surp Sarkis, Ermeni halkı tarafından Evlilik Adayı çiftlere hızlı bir şekilde yetişerek yardım eden ve  gençlerin güzel rüyalarını gerçekleştiren Aziz olarak sayılıyor. Surp Sarkis halkın düşüncesinde şehit edilmemiştir, ışığa dönüşmüştür.

General Surp Sarkis’in, onun oğlu Mardiros’un ve 14 askerinin bayramının evvelki  gecesi evliliğe aday gençler Tuz Plit’i, yani bir çeşit buğday yemeği yerler. Bununla gelecekteki damat veya gelin adaylarını rüyalarında bağlarlar. Surp Sarkis aynı zamanda cömertliği ile tanınıyordu. Gerçi zengin değildi fakat beyaz atının üzerinde herkesin yardımına giderdi.

Surp Mesrob Maşdotz, Ermeniler tarafından en çok sevilen Aziz’lerden birisi olan S. Sarkis’in vücudundan parçaları Ermenistan’a getirmiş ve Aşdarak şehrinde bir mezarlıkta toplamıştı. Onun kutsal ismini taşıyan bir Vank (Manastır) ve Kilise yaptırdı. Bu manastır ve kilise binlerce Ermeni ve yabancı inançlıların ziyaret ettikleri bir yemin ettikleri yer.

Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin P. Katolikosu başkanlığında, Surp Sarkis bayramı aynı zamanda Gençlerin ve Sevginin Kutsanma günü olarak ilan edildi. Ermeni gençliği için bu bayram kutlu olsun. Sarkis, Seroj, Mardiros, Serj isimli kişilerin de isim günleri kutlu olsun.

Marmara Surp Sarkis Marmara Surp Sarkis Marmara Surp Sarkis

Son olarak pazar günü yayınlanmadığı için pazar günü hariç her gün evime giren Marmara ve Jamanak gazetelerine değinmeden geçemeyeceğim.
Marmara gazetesinde motto olarak düzenli olarak paylaştıkları sözü paylaşmak istiyorum.

Ermeni Gazetesi  Ermeni Evinin Dostudur.

hay tert

 

75 yıllık Marmara Gazetesi ve 100 yılını deviren Jamanak Gazetesi ana dilimiz Ermenice‘yi unutmamamız için her gün evlerimize girmeli.

Olabilecek ufak çeviri hatalarımızı mazur görmenizi rica ederiz. Sitemizin takipçilerinden Sayın Dr. Sarkis Adam’a bu güzel yazısı için teşekkür ederiz.

Ardziv Makriküği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir