2016 Dini Bayramlar ve Resmi Tatiller
10/12/2015
Sevan Nişanyan 60 Yaşında
26/12/2015

Yönetmenliğini Özcan Alper‘in yaptığı , başrollerde Onur Saylak, Sofya Khandamirova ve Mustafa Uğurlu‘nun yer aldığı Rüzgârın Hatıraları filmi gösterime girdi. Onur Saylak’ı filmin ana karakteri Aram rolünde izleyeceğiz.  Aram, komünist Ermeni bir ressam ve çevirmendir. 2. Dünya Savaşı döneminde komünistlere uygulanan baskı nedeniyle İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalıp, Sovyet’lere gitmek üzere Karadeniz ormanlarındaki bir eve sığınır.

Filmde ayrıca Ebru Özkan, Murat Daltaban, Tuba Büyüküstün de rol alıyor.

 

Rüzgârın Hatıraları

Rüzgârın Hatıraları

 

Rüzgârın Hatıraları Sinema ve Seans Bilgisi

 

Rüzgârın Hatıraları: Sinema ve Seanslar

Rüzgârın Hatıraları: Sinema ve Seanslar

 

Rüzgârın Hatıraları: Sinema ve Seanslar

Rüzgârın Hatıraları: Sinema ve Seanslar

Filmin Fragmanı:

Özcan Alper :

1975 Artvin doğumlu yönetmen Özcan Alper, 2008’de yönettiği ilk uzun metrajlı filmi Sonbahar ile bizlerin de akıllarına kazınmıştı. Film Türkiye ve dünyada 60’tan fazla festivalde gösterildi ve 33 ödül kazandı. Filmin sonunda Ayşegül Kolivar’ın seslendirdiği Hemşince parça “Da im Yusuf Orti” içimizi parçalamış, “Sonbahar” filminde Yusuf annesi ile birçok kez Hemşince (bir Ermenice dialektiği) konuşmuşlardı. Özcan Alperin diğer filmleri :

  • Momi (kısa) 2000  
  • Moto Guzzi (kısa) 2010
  • Kars Öyküleri (kısa) 2010
  • Gelecek Uzun Sürer 2011 

Özcan Alper,  1992-1996 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi  Fizik Bölümünü, daha sonra ise 1996-2003 yıllarında Bilim Tarihi okudu. Daha sonra MKM Sinema Atölyesi’ne ve Nazım Kültür Evi sinema seminerlerine katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir