Edith Piaf – Marcel
28/09/2015
Torunlar Sergisi & Performans ve Gösterim Programı
02/10/2015

STÉPHANE BOUDOYAN’LA DOĞU ANADOLU’DA YOLCULUK

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SÖYLEŞİ 

Konuşmacı :  STÉPHANE BOUDOYAN

 

 

 

 

 

Moderatör : NAZAN MAKSUDYAN

nazan.maksudyan

 

 

 

 

 

 

7 Ekim Çarşamba, 19:00

DOĞU ANADOLU’DA 40 YILLIK YOLCULUK

7 Ekim 2015 Çarşamba günü, saat 19:00’da bizler de heyecanla İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yerimizi alacağız. Doç. Dr. Nazan Maksudyan’ın moderatörlüğünde, Konuşmacı olarak Stéphane Boudoyan’ı dinleyeceğiz. Stéphane Boudoyan bizlere aynı zamanda Anadolu’da 40 yıldır çektiği fotoğraf arşiviyle bir şölen de yaşatmış olacak .

Stéphane Boudoyan’ın çekmiş olduğu Kars’ta bulunan kilise

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Tanıtım Bülteni’nden

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen “Çapraz güzergahlar ve bellekler – Fransa’daki Anadolu diasporasının sesleri” buluşmaları kapsamında Stéphane Boudoyan söyleşisi Nazan Maksudyan moderatörlüğünde gerçekleşecek.

1968 yazı. Lyon. Stéphane Boudoyan, Türkiye’nin doğusuna gitmek ve Ermeni atalarının yaşadığı bölgeyi gezmek üzere Chevrolet dö şövo’sunun direksiyonuna geçerek yola koyulur. Bu aslında her yıl gerçekleştireceği ve günümüzde de yapmaya devam ettiği beklenmedik bir maceranın da başlangıcıydı. Bu seyahatlerden binlerce fotoğrafla döner. Bugün, 1974 yılında yapılan Keban Barajı’nın suları altında kalan çok sayıda kalıntılar gibi Anadolu’nun çok değerli mirasını ve manzarasını görmek mümkün resimlerde.

Peki ama Stéphane Boudoyan’ı Türkiye’yi keşfetmeye iten nedir? Onun bu girişimi Fransız Ermenileri ve Türkiye tarafından nasıl algılandı?  Algılar -özellikle de gençlerin ki- ve sanatçının kendi motivasyonu yıllar içerisinde değişti mi?

Stéphane Boudoyan, Fransız Kültür Merkezi’ndeki söyleşisinde, bu özel deneyimini seyahatlerinde çektiği fotoğraflar eşliğinde aktaracak.

Simültane çeviri yapılacaktır. Giriş ücretsizdir.

 

Adres : İstanbul Fransız Kültür Merkezi – İstiklal Cad. N.4 Taksim – Tel :  0212 393 81 11

www.ifturquie.org

www.facebook.com/institutfrancaisistanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir