Anadolu’da bulunan Ermeni Mezar Taşları
17/03/2015
Uluslararası Hrant Dink Ödülü Adayımız…
27/03/2015

Sınırları Aşmak

Sınırları Aşmak Paneli

Bugün sizlerle iki etkinlik bilgisi paylaşacağız. İlki “Sınırları Aşmak” Sergisi. 26 Mart Perşembe günü saat 19:00 da İstanbul Fransız Kültür Merkezinde açılışı yapılacak. 07 Mayıs 2015 tarihine kadar da sergiyi ziyaretçiler gezebilirler.

Sınırları Aşmak Sergisi

Sınırları Aşmak Sergisi

Sınırları Aşmak Sergisi

Institut Français Site Tanıtımından:

Öyle bir sınır düşünün ki ; insanların geçişine kapalı. Oysa ki, binlerce yıldır ticaret yollarının, göçlerin, istilaların, savaşların aralıksız gelip geçtiği bu özel coğrafya sevinçleri, acıları yaşamış. Soğuk savaşın en zor dönemlerinde bile bir demiryolunun geçtiği bu sınır dünyanın nadir kapalı sınırlarından biri. Bu sınırın iki yanında yaşayan insanların iyi, kötü bir ortak tarih geçmişi, birbirinden beslenen zengin kültürü var.

Merkezi Lahey’de bulunan Tarihi Adalet ve Uzlaşma Enstitüsü’nün (IHJR) girişimiyle Ermenistan’dan ve Türkiye’den iki fotoğrafçı “Zaven Khachikyan” ve “Mesut Tufan” Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınır bölgesinde bulunan üç şehir üzerine bir görsel seyahatname hazırladılar: Kars, Gümrü ve Ani. Fotoğraflardaki gündelik yaşam, sokaklar, insanlar, mimari kültür izleri özellikle Kars ve Gümrü arasında bir ikiz şehir hissi uyandırırken iki kentin arasında yer alan yüzyıllardır terkedilmiş Ani ise eşsiz bir arkeolojik sit alanı olarak karşımıza çıkıyor. İki fotoğrafçının ayrı olarak ve farklı zamanlarda çektiği fotoğraflar arasındaki bu görsel diyalog, hassas ve insan geçişlerine kapalı bir sınır bölgesinin karmaşık tarihi yapısını izleyicilerle paylaşıyor ve aşılması kolay olduğu kadar zor olan zihinsel sınırları aşmaya davet ediyor.

İkinci tanıtacağımız etkinlik ise “Sınırları Aşmak Sergisi” nin devamı niteliğinde 27 Mart Cuma günü Tarih Vakfı’nda Bülent Bilmez moderatörlüğünde “Sınırları Aşmak” paneli düzenlenecek. Panelin Konuşmacıları Jamanak gazetesi yayın yönetmeni “Ara Koçunyan” , Agos gazetesi yazarlarından “Pakrat Estukyan”, Profesör Dr. “Neşe Özgen” ve “Mesut Tufan” olacak.

Sınırları Aşmak Paneli

Sınırları Aşmak Paneli

Tarih Vakfı Adres : Sarıdemir Mah. Ragıp Gümüşpala Cad. No:10 34134 Eminönü/İstanbul

Telefon : (0212) 522 02 02

Tarih Vakfı web sitesi : www.tarihvakfi.org.tr

İstanbul Fransız Kültür Merkezi web sitesi http://www.ifturquie.org/

Ardziv Makriküği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir